alt-etiketi

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz, sitemizi kullanmaya devam ederseniz gizlilik ve çerez politikamızı bunu kabul ettiğinizi varsayacağız.

Top

Adwords Danışmanlığı İçin Arayın : +90 0850 255 06 46

SSL Sertifikasının Seo İçin Önemi Nedir

SSL Sertifikası nedir?

SSL (Secure Sockets Layer), web sitelerinin adres doğruluğunu kontrol eden ve iki nokta arasındaki veri iletiminin şifreli ve güvenli kanal üzerinden yapılmasını sağlayan bir yazılım ürünüdür. SSL sertifikaları kodlarınızın ve web sitelerinizin güvenliğini sağlamaz. SSL sertifikaları sadece veri iletiminin güvenliğini sağlamayı amaçlamaktadır. SSL sertifikaları ile sunucu ve istemci arasında iletilen verilerin güvenli olması sağlanır. Kredi kartı, isim, üyelik bilgileri gibi bilgilerin açık olarak yollanması hatlarda bulunan casus yazılım ve kişilerin eline geçmesini önlemektedir. Bunun için SSL sertifikası kurulumu gerçekleştirilmeli ve web sitelerinin veri iletim ve alım güvenliği sağlanmalıdır. SSL kurulumunun veri güvenliği dışında SEO açısından da katkısı bulunmaktadır. Google SEO kriterleri arasında SSL kurulumu da yer almaktadır.

SSL sertifikasının Seo İçin Önemi nedir?

SSL sertifika kurulumu ile birlikte web siteleri http protokolünden https protokolünü kullanmaya başlar. Http protokolünde gönderilen verinin kime gideceği konusunda bir kısıtlama yoktur. Veri yollanır ancak alan kişinin doğru kişi olduğunun doğrulanması yapılmaz. Bu da yollanan verilerin kötü amaçlı kişilerin eline geçebileceği anlamına gelmektedir. Google https kullanımının artmasını istemektedir. Bunu hem kullanıcılarını korumak hem de kullanıcıların korunduklarını bilmesini istediği için yapar. SEO açısından SSL kurulumunu kriter listesine dahil ederek SSL kurulumunun yaygınlaşmasını istemektedir. SEO sıralamasına etki olarak çok büyük bir ağırlığa sahip olmamakla birlikte SSL kurulumunun yaygınlaşmış olması web sitelerinin http protokolünden dolayı seo da geriye düşmesine neden olur. Özellikle rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerde SSL kurulumu büyük bir önem kazanır.

SSL Sertifikası nasıl alınır?

SSL sertifika sağlayıcı firmalardan herhangi birinden SSL sertifikası temin edilerek web sitelerine SSL kurulumu yapılabilmektedir. SSL sertifika sağlayıcıları web sitenize özel bir SSL sertifikası, bir genel ve bir özel anahtar sağlayarak verileri şifreli olarak iletebilmenize imkan sağlar. SSL sertifika sağlayıcılarının birçoğu kısa süreler içinde geçerli ücretsiz sertifikalar sunmaktadır. Ancak e-ticaret siteleri ve yüksek ziyaretçi sayısına sahip ve önemli veri paylaşımı olan sitelerin güvenilirliği marka haline gelmiş SSL sertifika sağlayıcılarından sertifika almaları önerilir. Bu firmaların ürettikleri sertifika ve anahtarların çözülmesi çok daha zordur ve bu da güvenliği arttırır. Tarayıcıların http bağlantılarını güvensiz olarak bildirmesi nedeni ile kullanıcıların bu siteleri tercih etmediği görülmektedir.

SSL Sertifikasının Seo İçin Önemi Nedir

Bize Mesajınızı Gönderin

whatsapp-icon mail-icon
mail-icon E-POSTA whatsapp-icon WHATSAPP sabit-telefon-icon HEMEN ARA

Şirket Adresimiz

Ayvalı Mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/A Keçiören/Ankara

7x24 Çağrı Merkezi

0850 255 06 46
0543 268 46 06

E-Posta Adresimiz

[email protected]