alt-etiketi

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz, sitemizi kullanmaya devam ederseniz gizlilik ve çerez politikamızı bunu kabul ettiğinizi varsayacağız.

Top

Adwords Danışmanlığı İçin Arayın : +90 0850 255 06 46

Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Oluşturulur

Sosyal Medya İçerikleri Nedir?

Sosyal medya platformlarında paylaşılan her türlü görsel, metin ve video içerikleri sosyal medya içerikleri olarak isimlendirilmektedir. Sosyal medya pazarlamasının en önemli dinamiğini sosyal medya içerikleri oluşturur. Sosyal medya platformlarında birincil amaç etkileşim kurmaktır. Bu nedenle içeriklerin maksimum etkileşim sağlayacak nitelikte olması gerekmektedir. Her sosyal medya platformu için hazırlanacak olan içerik farklı temeller baz alınarak planlamalıdır. Çünkü her sosyal medya platformunda etkileşim değerleri ve gösterim algoritmaları farklılık göstermektedir. Algoritma farklılığı nedeni ile bir platformda başarılı sayılabilecek bir içerik bir diğer platformda etkileşimden çok uzak olabilir. Bu nedenle sosyal medya içerikleri paylaşılacakları platforma özel olarak hazırlanmalı ve içerik etkileşimi maksimize edilecek şekilde ayarlanmalıdır.

Sosyal Medya Metin İçerikleri Nasıl Oluşturulmalıdır?

Sosyal medya metin içerikleri oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli konu sadeliktir. Uzun ve sıkıcı metinler kullanıcıların pek ilgisini çekmez. KISS (Keep it Simple and Short/stupid) teoremi olarak bilinen yaklaşıma göre metin içeriklerinin mümkün olduğunca kısa ve sade olması gerekmektedir. Ayrıca herkes tarafından anlaşılabilecek düzeyde olması gerekir. Üzerine kafa yormayı gerektiren metin içerikleri insanlar tarafından fazla dikkate alınmayacaktır. Bunun yerine dönemsel trendler arasında yer alan basit ifadeler tercih edilmeli ve kullanıcıların zaten dikkatini cezbetmiş olan ifadeler tercih edilmelidir. Unutmayın sosyal medya metin içeriklerinde de birincil amaç etkileşim seviyesini arttırmaktır. KISS teoremi metin içerik hazırlama konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

Sosyal Medya Grafikleri Nasıl Oluşturulmalıdır?

Sosyal medya grafikleri her türlü görsel içeriği ifade etmektedir. Sosyal medya platformlarında yapılacak olan paylaşımlarda iki önemli beklenti vardır. Marka bilinirliğini arttırmak ve etkileşim seviyesini yükseltmek. Yüksek etkileşim seviyesi içeriklerin daha fazla kullanıcıya ulaştırılmasını sağlar. Etkileşim oranını yükseltmek için yapılan paylaşımlarda görsellere logo yerleştirmek etkileşim seviyesini düşürecektir. Kimse logo içeren bir görseli paylaşmayı tercih etmez. Ancak sadece ürünün bulunduğu ya da beğenilecek bir görseli paylaşmakta kimse bir sakınca görmez. Bu nedenle içerik hazırlarken sizde içeriklerinizin daha fazla etkileşim göstermesini amaçlamalı ve görsellerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamalısınız.

Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Oluşturulur

Bize Mesajınızı Gönderin

whatsapp-icon mail-icon
mail-icon E-POSTA whatsapp-icon WHATSAPP sabit-telefon-icon HEMEN ARA

Şirket Adresimiz

Ayvalı Mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/B Keçiören/Ankara

7x24 Çağrı Merkezi

0850 255 06 46
0543 268 46 06

E-Posta Adresimiz

[email protected]