alt-etiketi

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz, sitemizi kullanmaya devam ederseniz gizlilik ve çerez politikamızı bunu kabul ettiğinizi varsayacağız.

Top

Adwords Danışmanlığı İçin Arayın : +90 0850 255 06 46

Domain Hosting ve SSL Nedir

Domain, Alan Adı Nedir?

İnternet sitenizin kurulumu Domain ve hosting işlemlerinin tamamlanması ile başlar. İngilizcesi Domain olan,  Türkçesi ise Alan adı olan kelime internet sitenize ait olan bir adresi tanımlar. Domain aslında tüm sitelerin kendilerine kolayca yer bulabileceği dijital bir arsa olarak da tanımlanabilir. Domain olmasaydı internet siteleri sadece uzunca sayılardan oluşan IP’ lerden oluşurdu ve bu da akılda tutması bir hayli zor olan bir durum olurdu. Domain yani alan adı satın alabilmek için önce kitlenizin kolayca aklında tutabileceği ve çarpıcı bir ad bulmanız gerekmektedir. Sonrasında ise domain ödemesi yaparak kendinize ait bir domain satın almış olacaksınız. Ancak burada önemli olan domain ödemelerinin gecikmemesidir. Ödemeleri yıllık ya da 2 yıllık seçebilirsiniz. Seçtiğiniz döneme göre ilk ödemenizin ardından ikinci ödeme yapılmadığında artık alan adınız başkası için kullanılabilir olmaktadır ve bu da başkasının sizin domaininizi kolaylıkla kullanabileceği ve sizin kontrolünüzden çıkabileceği anlamına gelmektedir.

Hosting, Sunucu Nedir?

Hosting diğer adı ile sunucu sitenize ait tüm içeriklerin saklandığı bir depolama alanıdır. İnternet sitesinin kurulumu sırasında domain alındıktan sonra alınan domain hosting ile birbirine bağlanır ve belirlenen ara yüz ile içeriklerin siteye girişleri sağlanır. Hostingler paketler halinde satışa sunulmaktadır. Bu da şu demektir; İnternet sitenize yükleyeceğiniz içeriklerin büyüklüğüne göre hostinginizi seçmeniz. Burada kendiniz bu işi yapmıyorsanız tek başınıza zorlanacağınız bir alandır. Bu yüzden AdwordsAdam internet sitenizin kurulumu hizmeti sırasında sizlere domain ve hosting hizmetlerini de sunmaktadır. Böylelikle internet sitesi kurulumu sırasında çok kritik olan hosting ve domain işlemleri sorun olmaktan çıkacaktır. Hosting hizmeti ile siteniz dünyanın her yerinden kullanıcı için 7/24 saat online olarak görünür olmaktadır. Aynı zamanda sunmuş olduğu sunucu hizmeti ile verilerinizin ve içeriklerinizin korunması ve saklanması da sağlanır.

SSL Nedir? SSL Türleri nelerdir?

SSL sertifikası internet sitenizi güvenli olduğunu belirten bir sertifikadır. Özellikle e-ticaret sitesi iseniz müşterilerin güvenli bir şekilde kart bilgilerini girmelerini, kişiler bilgilerini girmelerini ve bunların internet sitesi tarafından güvenle saklandığını anlatır SSL sertifika. Hem sanal pos sağladığınız banka hem de müşterileriniz SSL sertifikası istemektedir. SSL Sertifikaları 1 ya da 2 yıllık alınabilmektedir. Doğrulama türüne göre;

  • DV (Domain Validation) SSL
  • OV (Organizational Validation) SSL
  • EV ( Extended Validation) SSL olarak 3 türü bulunmaktadır.

Aynı zamanda kullanım alanına göre de;

  • Standart SSL Sertifikaları
  • >Multi Domain SSL Sertifikaları
  • WildCard SSL Sertifikaları olarak da 3 türü bulunmaktadır.
Domain Nedir

Bize Mesajınızı Gönderin

whatsapp-icon mail-icon
mail-icon E-POSTA whatsapp-icon WHATSAPP sabit-telefon-icon HEMEN ARA

Şirket Adresimiz

Ayvalı Mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/B Keçiören/Ankara

7x24 Çağrı Merkezi

0850 255 06 46
0543 268 46 06

E-Posta Adresimiz

[email protected]