alt-etiketi

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz, sitemizi kullanmaya devam ederseniz gizlilik ve çerez politikamızı bunu kabul ettiğinizi varsayacağız.

Top

Adwords Danışmanlığı İçin Arayın : +90 0850 255 06 46

Backlink Nedir

Backlink Nedir? SEO'da etkisi nedir?

SEO 'da önemli etkiye sahip iki temel çalışma vardır; site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere. Site dışında yapılacak olan çalışmalar harici web sitelerinden link taşımak ve bu linkleri değerlendirmek olacaktır. Bu konuda SEO açısından oldukça önemli ve google nezdinde de değerlidir. Her ne kadar gün geçtikçe backlink değeri ve etkisi azalsa da halen google algoritmasında sıralama belirleme konusunda backlink'ler önemlidir. Ancak tabi ki doğru bir şekilde kullanılması kaydı ile. Google bazı backlink kullanımlarının organik olmadığı için arama sonuçlarına etki etmemesini ve bu tarz kullanım yapanlarında cezalandırılmasını hedeflemektedir. Bu nedenle backlink çalışması yapılırken zararlı backlink durumundan kaçınmak gerekecektir. 

Hangi kaynaklardan backlink alınmalıdır?

Backlink alırken çok dikkatli olunmalıdır, herkesin bildiği günlük ziyareti ve tıklanması olan web sayfalarından backlink almak tabi ki faydalıdır ancak. Buralardan bile link alırken hangi kategori sayfasında yer alacağınız ve sizinle ilgili içeriğin nasıl olduğu gibi detay konular da dikkatlice yapılmalıdır. Link verilen site ve sizin sitenizin kategorisi uyumlu değilse bu linkler sizin için zararlı sonuçlara neden olabilir. Web siteniz için backlink alırken backlink alınabilecek siteler kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Ayrıca doğru kategori seçilmelidir. Aksi durumda web siteniz için negatif sonuçlar doğuracak ve web sitenizin sıralamasına zarar verecektir. Haber sitelerinden ve kategorinize uygun olan sitelerden web siteniz için zarar oluşturmayacak şekilde backlink almak web sitenize daha fazla trafik çekilmesini sağlayacaktır. 

İstemediğimiz backlinkleri engelleyebilir miyiz?

Evet, google search console üzerinden disavow tool yardımıyla gereksiz, spam ve zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri kabul etmediğinizi google'a bildirebilirsiniz. Bu linkleri google'a şikayet ederek engellemeniz size önemli faydalar kazandırabilir. Google algoritması doğal olmayan yöntemlere başvuran siteleri cezalandırarak kullanıcılarına daha doğal sonuçlar göstermeye odaklanmıştır. Bu nedenle yorumlarda yer alan backlinkler genellikle sizin için zararlı sayılabilir. Çünkü daha önce aynı yorumlar arasında zararlı olarak belirtilmiş linkler varsa google bu linkleri de zararlı link kategorisine almaktadır. Google disavow tool üzerinden web sitenize gelen backlinkleri kategori dışı bırakarak engelleyebilirsiniz. Zararlı backlinkler sitenizin sıralamasını geri düşürmek için başkaları tarafından da yapılabilmektedir. Bu nedenle backlinklerin kontrol edilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Backlink Nedir

Bize Mesajınızı Gönderin

whatsapp-icon mail-icon
mail-icon E-POSTA whatsapp-icon WHATSAPP sabit-telefon-icon HEMEN ARA

Şirket Adresimiz

Ayvalı Mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/B Keçiören/Ankara

7x24 Çağrı Merkezi

0850 255 06 46
0543 268 46 06

E-Posta Adresimiz

[email protected]