alt-etiketi

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz, sitemizi kullanmaya devam ederseniz gizlilik ve çerez politikamızı bunu kabul ettiğinizi varsayacağız.

Top

Adwords Danışmanlığı İçin Arayın : +90 0850 255 06 46

301 Yönlendirmesi Nedir

301Yönlendirmesi Nedir, Hangi Durumlarda 301 Yönlendirmesi Yapılır?

301 yönlendirmesi temel olarak bir URL adresinin başka bir URL'e yönlendirilmesidir. Web sitenizde silinmiş veya değişmiş olan ve halen google dizininde olan sayfalar için 301 yönlendirmesi yapılır. Bu sayede eski sayfanın elde ettiği sıralamayı kaybetmemenizi ve tekrarlanan içerik olan spam’a düşmemesini sağlamaktadır. Kısaca 301 yönlendirmesi bir web bağlantısının başka bir web bağlantısına yönlendirilmesi anlamını taşımaktadır. 301 yönlendirmesinde iki temek husus mevcuttur. Bunlardan ilki domain yönlendirmesi diğeri ise aynı alan adı içerisinde yapılan yönlendirmelerdir. Domain yönlendirmesinde farklı bir alan adındaki sayfadan başka bir alan adına yönlenme işlemidir. Genellikle benzer yazılıma sahip domain adreslerinden yapılarak yazım hatalarına rağmen sitelerin bulunmasını kolaylaştıran bir yöntemdir.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi php web siteler ve wordpress web siteler için linux server'larda htaccess dosyası üzerinden yapılabileceği gibi. Kaynak kod kısımındaki source dosyalarında yapılabilir. Domain yönlendirmelerinde sunucu üzerinden eski domain adını yeni domain adına yönlendiren htaccess dosyası oluşturmanız gerekmektedir. Sayfalar arası yönlendirme yapmak istediğinizde kullandığınız web sitesi bir wordpress site ise 310 eklentilerinden birini kullanarak eski linkten yeni linke yönlendirme oluşturabilirsiniz. Bu sayede içeri taşıdığınız farklı bir sayfa için eski linkten yönlendirme yapmış olursunuz ve arama motorlarında indislenmiş olan sayfalarınızın elde ettiği sıralamada kırık link hatası ortaya çıkmaz. 301 yönlendirmesi doğru şekilde yapılmadığında elde ettiğiniz organik trafiğin önemli ölçüde kaybolmasına neden olabilir ve google gibi arama motorları gözünde yeni bir sayfa izlenimine neden olur.

301 Yönlendirmesi Çok Yapıldığı Takdirde SEO Açısından Hangi Riskleri Oluşturur?

301 yönlendirmesi silinmiş, kaldırılmış veya değiştirilmiş bir sayfanın başka bir sayfaya yönlendirilmesi olarak yapıldığında google arama motoru tarafından kolayca algılanır ve web sitesi yöneticisinin bu durumu takip ederek kırık linkleri web sitesinde alakalı sayfalara yönlendirmesini ödüllendirebilir. Ancak bu 301 yönlendirmelerinin sayısı çok fazlalaşmış ise google bunu bir manipülasyon, sitenin komple değişmesi veya başka bir adrese taşınmış olabileceği şeklinde algılayabilir. Bu nedenle ihtiyaç durumlarında 301 yönlendirmesi kullanılabilir, ancak aşırı sayıda ve sürekli bu yöntemin kullanılması bir spam oluşturacağı da düşünülmelidir. 301 yönlendirmesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de art arda yapılan yönlendirmelerdir. 301 kodu ile yönlendirilen sayfadan başka bir sayfaya 301 ile yönlendirmek yerine doğrudan 1.sayfadan 301 ile nihai sayfaya yönlendirme yapmak daha yararlı olacaktır.

301 Yönlendirmesi Nedir

Bize Mesajınızı Gönderin

whatsapp-icon mail-icon
mail-icon E-POSTA whatsapp-icon WHATSAPP sabit-telefon-icon HEMEN ARA

Şirket Adresimiz

Ayvalı Mahallesi Süleymaniye Caddesi No:39/B Keçiören/Ankara

7x24 Çağrı Merkezi

0850 255 06 46
0543 268 46 06

E-Posta Adresimiz

[email protected]